DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Popis lokalit

 
 
ELBA:
Ostrov, který proslavil Napoleon. Leží 10 km západně od Itálie, je dlouhý 27 km, široký 18 km, patřící
do Toskanského souostroví. Nejvyšší hora Monte Capanne - 1018m - má 8 velkých zátok. Vyznačuje se suchými léty a čistým mořem. Hlavní město Porto Ferraio.   https://www.google.it/search?q=portoferraio&sa=X&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=_YjWUuC9KumdyQOe_oHQAg&ved=0CCgQsAQ&biw=1280&bih=637
 
 
 
       
 
 

 
                   

Capraia

Je to sopečný ostrov, má rozlohu 19 km² a je třetí největší ostrov toskánského souostroví.

Ostrov je eliptický, má délku 8 km a šířku 4 km. Nejvyšší hora je Monte Castello (Hradní hora), 445 m. Celé pobřeží je dlouhé 30 km s řadou útesů, kromě malé pláže v La Mortola. Na řadě útesů jsou malé zálivy, v místním dialektu cale (sg.:cala). Jeho řecké jméno bylo Αηγυλον (Aegylon), latinsky Caprara, což znamená Kozí země

   

Korsika

Korsika je ostrov ležící v západním Středozemním moři spadající pod správu Francie. Rozloha ostrova dosahuje 8680 km², je4. největším ostrovem ve Středomoří. Svým tvarem připomíná zaťatou pěst se vztyčeným palcem. Ostrov je dlouhý 183 km a široký 83 km, což přibližně odpovídá vzdálenostem ostrova od evropské pevniny. Od Francie je vzdálen 180 km, od Itálie80 km. Obýván je přibližně 260 000 obyvateli. Nejvyšší horou ostrova je Monte Cinto, které dosahuje 2710  m n. m. Oficiálním jazykem je francouzština, hovoří se tu ale často italsky a také korsicky. Tento původní jazyk byl dlouhá léta zakázán, ale dnes se běžně vyučuje na středních a vysokých školách. Jazyk se řadí do italského nářečí, patří do skupiny toskánských dialektů, z latiny. Korsika je místem narození Napoleona Bonaparte a nedotčenou krajinou s množstvím ledovcových jezer. Části ostrova jsou zapsány v UNESCOOstrov je znám pro své bělavé pláže a čisté moře (délka pobřeží je 1047 km), což ho řadí mezi častý cíl turistů.

Ostrov je rozdělen na dvě správní střediska:

·         Ajaccio - hlavní město jižní části ostrova, zároveň je hlavním městem autonomní oblasti

               Bastia - hlavní město severní části ostrova, největší a nejdůležitější přístav Korsiky

              Bonifacio - perla Korsiky .... https://www.google.it/search?q=bonifacio+marina&client=firefox-a&hs=DW5&rls=org.mozilla:cs:official&channel=np&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=eG_WUtCSAo6DyAO5qoHIBA&ved=0CCoQsAQ&biw=1366&bih=661#channel=np&q=bonifacio&rls=org.mozilla:cs:official&tbm=isch

         

https://player.vimeo.com/video/154888640

 

* Giglio -  Isola di Giglio je druhým největším toskánskýcm ostrovem s plochou téměř 24 kilometrů čtverečních. Nejnavštěvovanější na tomto ostrově je přístav Giglio Porto, vesnice Giglio Castello a oblíbená je také široká zátoka s širokou písčitou pláží. V současnosti proslavený havárii výletní lodě Costa Concordia.

 
     
 

Lavezzi

Přírodní rezervace Lavezzi - Souostroví Lavezzi tvoří jeden hlavní ostrov, který je obklopen stovkou malých ostrůvků, které vypadají skoro jako měsíční krajina.

Je to nejjižnější bod Francie, na zeměpisné délce Říma, krásné prostředí ústí Bonifacia. Jsou to ostrovy obklopené nestálým a nebezpečným mořem. Místo, kde do sebe narážejí proudy Tyrhénského západního a Středozemního moře. Působení větrů je zesíleno trychtýřem, který tady vytvářejí těsně sousedící Korsika a Sardinie. Nejsou příliš vysoké, jsou lemovány útesy a mělčinami, úkryty a hrozbami pro plavbu. V Ouessantu, Seinu nebo Molene bylo zaznamenáno mnoho ztroskotání. Při jednom z nich se potopila La Sémillante, 15. února 1855. Událost dosud nevymizela z paměti. Tato skvělá, úplně nová fregata, která vyplula den předtím z Toulonu, měla na své palubě stovky vojáků, kteří měli bojovat v Crimée. Bylo to drama, katastrofa národního i mezinárodního rozsahu. Přišlo zde o život více než 750 námořníků a vojáků. Nikdo nepřežil. Pouze několik těl v uniformách bylo nalezeno ráno na březích ostrova. Ostrov dodnes truchlí na památku všech těchto mužů. Každoročně 15. února přichází vojenský oddíl, aby vzdal zesnulým poctu na hřbitově, který je jim zasvěcen. Napoleon III., který byl touto katastrofou velmi zasažen, kolem sebe sdružil vědce, aby spolu s nimi sestavil meteorologickou službu, která by dokázala předvídat bouře…Dnes je námořní park Lavezzi chráněn. 

image  image
 
 

Sardinie


Sardinie (italský název je Sardegna) je krásná perla Středomoří, středomořský ostrov (po Sicílii druhý největší). Leží na západ od Itálie, jižně od ostrova Korsika a na délku je dlouhý 267 km, na šířku 120 km, s celkovou rozlohou cca 24 000 km čtverečních. Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1834 m). 

Východní část pobřeží Sardinie omývá Tyrhénské moře, které je částí Středozemního moře ležící mezi Apeninským poloostrovem a ostrovy Korsika, Sardiniea Sicílie. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné: mají barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou... .v kombinaci s krásně křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modře a zeleně. Zdejší pláže s křišťálovou vodou připomínající pláže Karibiku. 

 

Fotka, Foto Costa Paradiso (Sardinie, Itálie)  Fotka, Foto Lodě na pobřeží Sardinie (Sardinie, Itálie)
 
 
Plavba pod kouřícími vulkány  
 
                                            
                       Liparské ostrovy        
 
                                Vyplouváme z maríny Tropea  a postupně navštívíme ostrovy : 
  
* STROMBOLI - komolý kužel, vysoké sopky 924m
Nejaktivnější sopka v Evropě, erupce v pravidelných intervalech 10 – 20 min.
pozn.: pro tělesně zdatné a moc zvědavé možnost výstupu až k samotnému kráteru
 
Na severozápadním pobřeží láva z kráteru teče přímo do moře. Z výšky 600m vytéká ohnivá řeka lávy, která se vlévá do moře za mohutného syčení a mraků páry.
Za předpokladu příznivého počasí je možno plout cca 100m od tohoto divadla (super
v noci).
 
   
 
                  
           
 
 
 
 * Ostrov Panarea  baštou VIP, nejmenším a nejhezčím obydleným ostrovem s pirátskou minulosti – vulkanického původu.
 
             
 
            
 
* Ostrov Salina   - s charakteristickou siluetou dvou kuželů, druhý největší ostrov.
 
                     
 
             
 
                                                      
 
 
* Liparské ostrovy – největší ostrov ( správní středisko ). Malé oblázkové pláže,       obklopeny vysokými skalami. Na východním pobřeží jachtařská marina Pignataro, hlavní město Lipary - 4500 obyvatel s dominantní pevností ze 16.století.
Možnost zapůjčení motocyklu nebo osobního auta k procestování celého ostrova.
 
                    
   
 
          
                    
 
 
* Ostrov Vulcano – vystoupání ke kráteru s možnosti nahlédnutí do útrob draka
ve výšce 391 m s nádherným rozhledem  na všechny ostrovy Liparského  souostroví:   Alicudi, Filicudi, Salina, Lipari, Panarea a Stromboli.
V těsné blízkosti pláže se nachází velké lákadlo – přírodní, neustále bublající sirné jezírko, které má blahodárné, zdravotní účinky s možnosti koupání pro ty, kteří chtějí ještě několik dnů vonět sírou (pozn: když jeden, tak všichni).
 
       
 
   
      
            
 
 
Dle časových možností návštěva ostrova FILICUDI, ležící asi 20km západně od Saliny a ostrova ALICUDI– nejzápadnější ostrov souostroví.
    
       
 
       
 
  
 
Plán plavby se přizpůsobí dle povětrnostních podmínek.

Pro 14-ti denní plavbu je možná návštěva Malty a obeplutí ostrova Sicílie.
 
 

OSTROV SICÍLIE

Ostrov Sicílie, známý také jako „Ostrov slunce“, není ekonomicky příliš vyspělý. Jeho ekonomickou situaci vylepšuje turismus, neboť svým návštěvníkům má mnoho co nabídnout. Je zde nedotčená příroda, krásné azurové moře a historické pozůstatky po nejrůznějších kulturách, které na ostrově kdy žily.

Sicílie svou rozlohou blížící se k 26 000 km2 předčí Sardinii a je tedy největším ostrovem Itálie vůbec. Nachází se u jižního pobřeží Itálie a je zde znát subtropické podnebí.

Etna, dosud činná sopka, která leží na ostrově, je symbolem ostrova. Mohou jím být ještě citrony, neboť právě citroníkům se na ostrově daří neobvykle dobře.

Ostrov Sicílie, kde žije bezmála 5 milionů obyvatel, je spravována městem Palermem.

Ostrov byl obydlen již za antických dob a dochované památky jsou důkazem toho, že se tehdy ostrovu dařilo velmi dobře.největší ostrov ve Středozemním moři o rozloze 25.708 km2, což je zhruba 1/3 rozlohy ČR. S největší evropskou činnou sopkou Etna - 3329 m - hlavní město Palermo.
 

MĚSTA OSTROVA

Mezi nejvýznamnější města Sicílie patří Palermo, Taormina, Syrakusy, Messina, Catania nebo město Agrigento.

Hlavní město Sicílie Palermo, leží v místech, kde v 8. století př. n. l. existovala fénická kolonie. Významnou památkou je zde gotický chrám z 15. století Santa Maria della Catena. Půvabné palermské ulice skrývají trh Vucciria, kde lze nakoupit zeleninu, ovoce i čerstvé ryby. Blízké údolí zvané Zlatá mušle neboli Conca d´Oro také jistě stojí za prohlídku.

Město Taormina:  je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je turisty velmi oblíbené. Město leží na hoře Monte Tauro. Taormina je původem řecké město, nechybí zde tak ani přírodní amfiteátr ze 3. století př. n. l., na jehož nynější podobě se však podepsali také Římané. Středověká část města se nachází na vrcholu hory Tauro, kde stojí mohutný hrad.

Město Syrakusy: je významné svými lázněmi a archeologickými nalezišti. Na ostrově Ortygia, který je součástí města, si návštěvníci mohou zblízka prohlédnout jedny z nejvýznamnějších Sicilských vykopávek. Ve městě se nachází mnoho staveb v barokním stylu.

Město Messina: je velmi moderním městem, neboť vše, co se zde nacházelo z dávných dob, zničilo zemětřesení a přílivová vlna na počátku 20. století. Přesto je Messina velmi zajímavým městem. Na své si přijdou zvláště milovníci umění.

 
 
    
 
  
 
Ostrov Malta:
je hlavním ostrovem Maltské republiky, hlavní město Valletta, od roku 1980 zapsaný v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Délka ostrova 27 km, šířka 15 km.
www.fede.cz/malta/ostrov-malta/mistopisy
 
   
 
* Giannutri - Isola di Giannutri je nejjižněji položený toskánský ostrov. Je asi 5 km douhý a celou délku pobřeží zaujímají útesy. Ostrov zdobí zbytky římské vily z 1.století. V zátoce Cala Spalmatoio je nádherně čistá voda. Plocha ostrova je také miniaturní a to pouhých 2,3 km čtverečních.
 
 
 
* Ponza -  Ponza je největší z Pontinských ostrovů, které tvoří zbytky vyhaslých sopek a jeho rozloha je 7,3 km². Ostrov má tvar půlměsíce s jedinou větší pláží - Spiaggia di Chiaia di Luna (Pláž půlměsíce) a několika malými plážemi, ukrytými na převážně skalnatém pobřeží, tvořeném skalami z kaolinu a tufu. Na ostrově se nachází mnoho pozoruhodných skalních formací, některé vypadají jako mnich, jinéjako obří pár kalhot (Arco Naturale O Spaccapolpi), další připomínají květinový záhon či trs hub.

 

 

 

 

* Ventotene -   je ostrov v Tyrhénském moři nedaleko pobřeží Kampánie v Itálii. Jde o zbytek prastaré sopky a je součástí Pontinských ostrovů. V římských dobách byl ostrov znám jako Pandataria a Pandateria. Jde zároveň o obec patřící do provincie Latina (Lazio).
 
 
 
 
 
 
* Santo Stefano -  Santo Stefano je ostrov v Tyrhénském moři nedaleko západního pobřeží Itálie. Je součástí Pontinských ostrovů. Je to ostrov kruhového tvaru s průměrem méně než 500 m a Leží 2 km východně od ostrova Ventotene. Stejně jako zbytek souostroví byl Santo Stefano vytvořen vulkanickou činností. Dominuje mu mohutné vězení, které vybudovali Bourboni, a které se používalo až do roku 1965.
 
 
 
 
 
 
* Ischia -   (Arcipelago Campano). Původem sopečný ostrov má téměř 47 km2 a žije zde asi 60 000 obyvatel. Ischia je osmým největším ostrovem Itálie a největším ostrovem v Neapolském zálivu. Ostrov má téměř kruhový tvar, od východu k západu je široký asi 10 km, od severu k jihu 7 km. Leží na severním okraji zálivu, od neapolského přístavu je vzdálen asi 33 km. je italskýostrov v Neapolském zálivu, součást Kampánského souostroví.
 
 
  
 
 
 
* Capri Kapri je italský ostrov mimo Sorrentine poloostrov, na jižní straně perského zálivu Neapola. To bylo rekreace od doby římské republiky. Rysy ostrova jsou přístav Piccola (malý přístav), Belvedere Tragara, který je vysoká celková promenáda lemovaná s vilami, masy vápence nazývaly moře hromadami, které vystupují moře (Faraglioni), Anacapri, modrá jeskyně (Grotta Azzurra), a krachy Imperial římských vil.
 
 
   
 
* Tropea se řadí mezi turisticky nejvyhledávanější města Kalábrie, panenská příroda se zde snoubí s krásnými zátokami omývanými čistým, teplým a průzračným mořem. Původně rybářské městečko zaznamenalo rozmach v normanské době, za pozornost stojí klášter vybudovaný na vrcholu skalnatého útesu, kam vede příkré schodiště a odkud je nezapomenutelný výhled na Kalábrijské pobřeží. Pod Tropeou se rozprostírá krásná 4 km dlouhá písčitá pláž s bílým pískem, oddělená skalnatými útesy. Vítaným zpestřením je rovněž velký vodní park v Zambrone, nebo lodní výlet na Liparské ostrovy, kam vyplouvají lodě z přístavu Vibo Valentia Marina.
 
    
 
 
       
 
 
Co byste měli vědět o Řecku 

Jachtařská infrastruktura není v Řecku tak rozvinutá, jako třeba v Chorvatsku. Na mariny narazíte jen málokdy (kotvení je zpravidla zdarma), zato na velmi příjemné lidi doslova na každém kroku. I když toho na one way plavbě uvidíte hodně, věřte, že v řeckých vodách je stále co objevovat – dokonce i po 10 letech.

Může za to rozmanitost jednotlivých oblastí: Zelené ostrovy na Jónském moři na jaře opojně voní a jachting je zde nenáročný. Kyklady a Dodekanesy jsou suché a vyprahlé a jachting na Egejském moři je díky "meltemi" o dost náročnější.
Meltemi je vítr specifický pro Egejské moře: vane od pevniny ze severu, ale díky členitému pobřeží a množství ostrovů často mění směr. Umět s ním na lodi pracovat vyžaduje zkušenost.